HALLUX VALGUS II.ČÁST

Léčba

Na základě studií bylo zjištěno, že bolesti jsou nižší u pacientů po operaci, než u těch, kteří používají ortézy. Nošení ortéz je efektivní u středně závažných deformit na krátkodobou úlevu. Chirurgická léčba závažnějších deformit však bývá nakonec výhodnější, ať už jde o výraznější ústup bolestí, odstranění kosmetické vady či problémy s výběrem obuvi.

Konzervativní postupy

Konzervativní léčba zlepšuje symptomy pacientů. Je zde zahrnuto hodnocení používané obuvi a edukace o vhodné obuvi. Eliminace tření přes mediální prominenci často zmírňuje bolest, tvorbu otlaků a zánět burzy. Plochonoží lze korigovat ortopedickou vložkou či obuví. Ke snížení vychýlení palce mohou být využity různé ortézy a tapování. Ortézy jsou nedostatečně využívané, přitom jsou vysoce efektivní. Základem je vypodložení prominence a snaha o srovnání deformity. Ortézy mohou být používány přes den, ale i v noci. Dochází k protažení a srovnání I.MP kloubu palce, což pacientům poskytne výraznou úlevu od bolestí. Ortéza může být z klasického latexového materiálu speciálně vytvarovaná podle nohy pacienta. Během několikaletého používání ortézy dochází ke zpomalení progrese vývoje deformity. (viz obr. 1a). Pokud abdukovaný palec tlačí na ostatní prsty, tak se s výhodou využívají meziprstní korektory, které jsou z měkkého materiálu (pěna, guma, silikon, atd.) (viz obr. 1b). Důležité však je i cvičení, které udržuje pohyblivost v kloubu, protahuje kolemkloubní měkké tkáně a zvyšuje svalovou sílu. Během terapeutické jednotky fyzioterapeut provede měkké techniky a ošetření TRPs svalů chodidla, pasivní abdukci palce se současnou trakcí I.MP koubu a trénink aktivní abdukce palce. Metodou volby je také tapování, které terapeut naučí pacienta na domácí aplikaci. Autoterapie by měla probíhat dvakrát denně, a to v režimu: cvičení během dopoledne, taping na cca 10 hodin, odpolední cvičení. Konzervativní léčba je obecně navržena pro pacienty s mírně závažnou deformitou. Mnoho pacientů pociťuje dočasnou nebo trvalou úlevu. Hlavním cílem konzervativní terapie by mělo být snížit úhel hallux valgus a předcházet následným deformitám ostatních prstů. Konzervativní terapie zahrnuje tapování, noční dlahování pro vyrovnání tahů okolních ligament, cvičení a ortopedické vložky pro správnou biomechaniku nohy. Existují studie, které prokazují efekt při tapování po dobu 4 týdnů, kdy došlo jak ke snížení úhlu hallux valgus, tak ke snížení bolestivosti kloubu (Jeon et al., 2004). V rámci fyzikální terapie se doporučuje povrchová i hluboká teploléčba a ultrazvuk. Metodou poslední volby před operačním zákrokem je intraartikulární aplikace kortikosteroidů u pacientů, kde je bolestivý pohyb v kloubu.

U sportovců by měla být léčba konzervativní, pokud to je možné. Širší sportovní obuv zajistí snížení tlaku na mediální prominenci. Protahování Achillovy šlachy v případě zkrácení. Často pomůže i meziprstní korektor. Na mediální prominenci lze přikládat silikonové polštářky pro snížení tření a dráždění v obuvi. V kombinaci s plochou nohou lze využít ortopedické vložky.

Obr. 1 (ukázka ortézy), Obr. 2 (meziprstní korektor) – zdroj 1) ,zdroj 2)

Operační možnosti

Pro některé pacienty je však operační řešení vbočeného palce nezbytné. Existuje více než 130 operačních postupů, které řeší odstranění výrostků, narovnání metatarzů i jednotlivých článků prstů, rekonstrukci měkkých tkání či artrodézu (znehybnění kloubu) v léčbě hallux valgus. Úplné zotavení pacienta po operaci se předpokládá po cca 1 roce od zákroku.

 (Ne)vhodné obutí

Vzhledem k tomu, že v dnešní době podléhá mnoho žen vlivu společenských tlaků a módním trendům, bota vždy neodpovídá tvaru nohy. Některé boty jsou užší, malé, mají úzké špičky (viz obr. 2). Také vysoké podpatky nejsou vhodné, sunou předonoží vpřed do špičky boty a dochází k útlaku prstů. Ke vzniku deformit dochází při nevhodné obuvi, nošené po několik let, nejedná se o záležitost jednorázovou. Přímým tlakem na mediální prominenci vznikají otlakové bolesti, které při chůzi na boso mizí. Při výrazných deformitách je občas nutné do boty vyříznout díru. 

Obr. 3 – komprese prstů v nevhodně tvarované obuvi (zdroj)

10 pravidel jak si správně vybrat obuv

 • Boty byste si neměli vybírat podle velikosti, protože čísla bot se mění v závislosti na stylu a firmě, která je vyrábí. Bota musí být vybrána tak, aby pohodlně seděla na noze.
 • Bota by měla mít podobný tvar, jako noha.
 • Velikost nohy se s přibývajícím věkem zvyšuje, proto by si měl každý periodicky měřit velikost nohy.
 • Měla by se měřit každá noha zvlášť a velikost obuvi vybírat podle větší nohy.
 • Nakupování nové obuvi by mělo probíhat na konci dne, kdy je noha největší.
 • Během měření chodidel a zkoušení bot byste měli stát, ne sedět.
 • Zkoušená obuv by měla být o cca 1cm větší než nejdelší prst.
 • Obuv by neměla být těsná a v nejširším místě nohy by měla být pohodlná.
 • Pata by neměla prokluzovat.
 • Před nákupem obuvi choďte po prodejně a zkuste v botách chvíli vydržet.

Mgr. Pavlína Habermannová (fyzioterapeut Sportklinik)

Referenční seznam

 • Bayar, B., Erel, S., Simsek, I. E., Sumer, E., Bayar, K. The effect s of taping and foot exercises on patients with hallux valgus. Journal of Medical Sciences. 2004, num. 3, vol. 41, pp. 403-409.
 • Bejarano, M., Clark, T., Harpst, A. Hallux Valgus – A Clinical Management Guideline. Texas State University. 2012
 • Hockebury, R. T. Forefoot Problems in Athletes. Medicine and Science in Sports and Exercise. 1999, num. 7, vol. 31, pp. 448-458.
 • Joseph, T. N., Mroczek, K. J. Decision Making in the Treatment of Hallux Valgus. Bulletin of the NYU Hospital for Joint Diseaes. 2007, num. 65, vol. 1, pp. 19-23.
 • Robinson, A. H. N., Limbers, J. P. Modern Concepts in the Treatment of Hallux Valgus. The Journal of Bone and Joint Surgery. 2005, num. 87, pp. 1038-1045.
 • Sobel, E., Levitz, J. S. Hallux valgus: Assessment and conservative management and the role of faulty footwear. Podiatry Management. 2001, pp. 75-96.