Kardiomyopatie

Předejděte problémům se srdcem při sportu! V poslední době se stává, že aktivní sportovci mají různé zdravotní problémy, které v krajních případech skončily i smrtí. Podle statistických odhadů ročně zemře na srdeční selhání tisíc sportovců při výkonů své profese.

Všechna náhlá úmrtí u sportovců, pokud nejsou spojena s dopingem, souvisejí se srdeční vadou, většinou s kardiomyopatií, kterou mají. Kardiomyopatie je trochu záhadné onemocnění srdečního svalu, které se objeví, když srdíčko není namáhané, až třeba kolem padesáti nebo šedesáti let. Když je ale u špičkového sportovce namáhané, může se projevit dříve. Tím druhým onemocněním je arytmogenní dysplazie pravé komory, je podobné kardiomyopatii. V obou případech je pomoc jednoduchá. Stačilo by, kdyby všichni vrcholoví sportovci absolovovali v rámci preventivní prohlídky vyšetření zvané ECHO, které je velice jednoduché a nenáročné.

Kardiomyopatie

Kardiomyopatie je onemocnění srdečního svalu provázené poruchou jeho funkce. Rozdělují se na kardiomyopatie dilatační, hypertrofické, restriktivní a arytmogenní dysplazie pravé komory. V popředí obtíží pacienta jsou projevy vyplývající ze srdečního selhávání (dušnost, únavnost, otoky, bušení srdce, bolesti na hrudi, kolapsové stavy). Terapie závisí na druhu kardiomyopatie.

Echokardiografické vyšetření (ECHO)

Jde o ultrazvukové vyšetření srdce. Odrazy ultrazvuku ze srdce přijímné ultrazvukovou sondou jsou analyzovány přístrojem a převedeny na pohybující se obrázek srdečních stěn a struktur (např. srdečních chlopní). Vyšetření tak umožňuje zobrazit jednotlivé srdeční oddíly a chlopně, jejich strukturu, velikost a funkci. Moderní přístroje dovolují i zobrazení směru a rychlosti krevního proudu, včetně odhadu nitrosrdečních tlaků. Běžné ECHO vyšetření trvá 15 až 45 minut a je zcela bezbolestné.Zdroj: magazín duklasport