MOYOBO – APLIKACE TOMÁŠE VERNERA, KTERÁ MĚNÍ KOMUNIKACI S PACIENTY

Když se řekne jméno Tomáš Verner, většina z nás si vybaví vždy usměvavého krasobruslaře mezi jehož největší úspěchy patří vítězství na Mistrovství Evropy v krasobruslení v roce 2008. A i přes to, že u krasobruslení zůstal i po ukončení profesionální kariéry, možná budete překvapeni, že mezi jeho pracovní úspěchy současnosti patří i vytvoření aplikace Moyobo, která velmi ulehčuje komunikaci mezi členy sportovních klubů. A nejen tam. Nám ve SPORTKLINIK pomáhá s komunikací mezi lékařem a pacientem. A právě o výhodách, která tato aplikace má právě i pro širokou veřejnost, jsme si s Tomášem Vernerem povídali. 

Dobrý den Tomáši, řeknete nám, co vlastně v současnosti děláte? Jak se po ukončení profesionální kariéry máte? 

Kdybych měl odpovědět velmi jednoduše, tak bych řekl, že se věnuji sportu. Složitější odpověď už by zahrnovala detailní popis činností, které ve sportovním prostředí provádím. Jsem trenér krasobruslení, vedoucí sekce krasobruslení ve sportovním resortním centru VICTORIA, které spadá pod Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, jsem předseda bruslařské akademie, jsem aktivní v několika složkách Českého olympijského výboru a také jsem duchovním otcem a vlastníkem aplikace moyobo.   

I tak jste ale v nabitém programu našel čas na vývoj aplikace Moyobo. Můžete nám říct, co ta appka umí? 

Předně bych chtěl říct, že Moyobo není další sociální síť. Moyobo jsme vyvíjeli jako komunikační nástroj s přesným zacílením. Dá se využít jak pro komunikaci uvnitř sportovních klubů tak, aby jednotlivé zprávy došly jen těm, kterým je určena a zároveň právě je to velmi jednoduchý a soukromí chránící nástroj pro komunikaci mezi lékařem a pacientem. Dám Vám příklad: v zahraničí dojde ke zranění, se kterým jste se již léčili u lékaře, který aplikaci používá. Vy mu přes ní pošlete buď lékařskou zprávu, případně symptomy a víceméně okamžitě dostáváte zpětnou reakci. Ať už se jedná o návrh řešení nebo doporučení na vyšetření. A to vše v naprostém soukromí. 

Kde vznikla myšlenka na Moyobo?

Na půdě Českého olympijského výboru (dále ČOV), přímo v komisi sportovců. Měli jsme tehdy reprezentovat zájmy sportovců, ale kromě těch, které jsme znali osobně jsme vlastně nevěděli, kde máme zbytek sportovců nahánět. Olympijský výbor pořádá celou řadu zajímavých projektů pro své sportovce. Nám se však nedařilo dobrou snahu ČOV propojit přímo s olympioniky. Sportovce jsme je naháněli přes FB, WhatsApp, Viber, SMS, Instagram – byl to maraton.  Chyběl jednotný svolávací nástroj. 

Ale to jde přeci stále vyřešit skupinou na jiných nástrojích. Proč vlastní aplikace?

Chtěl jsem oddělený kanál, uzavřenou platformu, která bude chránit soukromí sportovců. Ne každý je fanouškem sociálních sítí, ne každý je ochoten sdílet své kontaktní informace ve virtuálním světě. Nulová anonymita a ochrana soukromí byla na prvním místě. Důležitý email lze občas lehce přehlédnout v záplavě další pošty, oznámení speciální týmové aplikace tak lehce člověk nepřehlédne.  

Proč ne email nebo whatsapp?

Email i WhatsApp už je zásahem do soukromí. Emailová adresa nebo telefonní číslo se v případě hromadné komunikaci sdílí se všemi uživateli. My nic nesdílíme, vše probíhá v prostředí, kde uživatelé vystupují pouze pod svým vlastním jménem a zařazením v týmu (trenér, lékař, sportovec). Informace umíme doručit přesně tomu, komu patří. Žádný hromadný email, žádné nekonečné chatovací skupiny. Dokumenty a rychlá oznámení cílíme do správných rukou, aby vše bylo efektivní ke spokojenosti našich uživatelů.

V čem jste jiní než konkurence?

Máme jednoduché moto, které vystihuje základní podstatu naší unikátnosti: „Chráníme vaše soukromí a šetříme váš čas.“  Zároveň je třeba říct, že určitě je spoustu aplikací pro organizaci, nicméně jsou poněkud obšírné a pracují se spoustou prvků. My se snažíme vyjít vstříc těm, kteří ocení jednoduchost.

Jak toho dosahujete?

Máme dobře postavenou architekturu, která nám umožňuje rozdělit uživatele do skupin. Jednotlivé skupiny se mohou vzájemně prolínat anebo nemusí. Cílem je rychlé doručení informací těm, komu náleží. Tím šetříme čas všech dalších uživatelů platformy, protože se nemusí probírat hromadnými maily. Administrátor má na druhou stranu v ruce nástroj, který na jedno zmáčknutí cílí komunikace přesně do černého. Kontaktní informace se nikde v aplikaci nevyskytují, tím chráníme soukromí. 

Jaká je odezva sportovců?

Jsme moc rádi, že mezi sportovci panuje spokojenost. Je třeba říct, že na konci každé větší týmové akce děláme vyhodnocení užitnosti aplikace na základě dat o provozu, dosahu a formě využití. Také posíláme dobrovolný, rychlý formulář pro zpětnou vazbu. Pracujeme na tom, abychom byli tím nejlepším partnerem pro sportovce i jejich zastřešující organizace.  Nejhezčí zpětnou vazbu jsme dostali od plavkyně Báry Seemanové, která přivezla dvě zlaté medaile z mládežnické olympiády v Buenos Aires a o kterou bych se rád podělil: „Díky aplikaci jsem se vyhnula tlaku z venku. Nevnímala jsem reakce doma ani na sociálních sítích. V klidu jsem se mohla připravovat na další závod s vědomím, že vše, co v tu chvíli potřebuji, najdu v Moyobo.“ 

Co máte společného s IT technologiemi?

Vlastně vůbec nic. Já jsem naposledy pracoval s MSDOS. Jsem běžným uživatelem Wordu, Excelu a PowerPointu, dokáži amatérsky stříhat audio a video. V moyobo jsem jen otcem myšlenky a koordinátorem v rámci vývoje a dalších podnětů, samotné IT řešení je pro mne záhadný proces transformace myšlenek sportovce v realitu virtuálního světa internetu a aplikací. Vzniku samotné aplikace předcházely dlouhé měsíce přemýšlení o tom, jak aplikaci postavit, aby doopravdy pomáhala jak sportovcům, tak vedoucím týmů. 

 Kde všude aplikace funguje?

Aplikace byla vyvinuta ve spolupráci s Českým olympijským týmem. Aplikace byla s týmem na všech významných akcích od ZOH 2018. Vysokoškolské sportovní centrum MŠMT testuje aplikaci v sekci krasobruslení, zatím jsou nadšení. Moje krasobruslařská akademie používá aplikaci jako ideální platformu pro komunikaci s trenéry, rodiči a dětmi. Je skvělé mít v jedné platformě několik různých kanálů, protože obsah komunikace s rodiči není určen dětským očím a naopak.  Nově jsme se dostali za hranice sportu, když nás oslovila sportovní klinika MUDr. Neumanna, což nás nesmírně těší, protože sport a zdraví jsou velmi úzce spjaté oblasti.

Jaká je tvá vize, kam směřujete?

Opravdu chceme chránit soukromí a čas našich uživatelů. Chceme zjednodušit, zrychlit a zpřesnit sdílení informací mezi našimi uživateli. V době informačního šumu a rozhodovací paralýzy chceme postavit spolehlivý a přehledný systém jednoduché navigace a komunikace. Začínáme u sportovního prostředí, ale rozvíjíme se dále. Problémy efektivní komunikace se týkají dalších odvětví. 

Tomáši, moc děkujeme a přejeme mnoho úspěchů i v rámci podpory této aplikace. 

Pozn.: Pokud byste chtěli zjistit, jak plně využít tuto aplikaci právě ve spojitosti s naší SPORTKLINIK, zeptejte se přímo MUDr. Neumanna, který vám vše rád při vaší návštěvě vysvětlí.