Sympozium sportovní medicíny 2020


Letošní „komplikovaný“ rok 2020 byl rokem plným změn. Týkalo se to i plánovaného 8.ročníku Sympozia sportovní medicíny, které se běžně koná v druhé polovině března. Bohužel letos tomu vzhledem k epidemiologické situaci, která zasáhla celý svět, nebylo. Zhruba deset dní před plánovaným datem 19.-21.3 jsme termín nuceně přesunuli na začátek listopadu a později až na jeho druhou půlku, ale to už do on-line prostředí. V průběhu roku jsme museli, jak se termíny přesouvaly, koncepčně měnit program vzhledem k aktuálním podmínkám, karanténám, izolacím a ochotě odborníkům přednášet. Jako vždy skvělou práci při tvorbě programu vykonal MUDr. Jaroslav Větvička, který v nelehké situaci nakonec připravil pestrý program.

Po dlouhých úvahách jsme se rozhodli, že přednášky předtočníme a zveřejníme ke shlédnutí. Natáčecí den byl stanoven na 28.11., sobotu a natáčení probíhalo v improvizovaném studiu v jednom ze sálů Kongresového centra Golf & Spa Kunětická hora, kde Sympozium běžně probíhá prezenční formou.

Začínalo se zhruba o půl 7 ráno a končilo večer. Během dne se střídali přednášející podle předem stanoveného časového harmonogramu i s ohledem na protiepidemiologická opatření. Celé natáčení probíhalo v rodinné komorní atmosféře.

Co se týká odbornosti přednášek, tak i letos bylo o co stát. Obsah jsme rozdělili do několika bloků:

  • Olympijské hry
  • COVID a Sport
  • Sportovní medicíny, věda a výzkum
  • Sportovní medicína, servisní zabezpečení
  • Sportovní medicíny, praxe

Mezi největší odborníky, kteří svoji přednáškou obohatili náš kongres můžeme označit např. prof. Jiřího Berana, prof. Romana Prymulu, prof. Libora Vítka, MUDr. Jaroslava Pilného, Jana Mühlfeita nebo MUDr. Jiřího Obenbergera či MUDr. Jiřího Dostála. Výsledný přednáškový výstup byl obohacen i zajímavými příspěvky firem, které nám představili novinky ze světa servisního zabezpečení sportovců.

V současné době již intenzivně pracujeme na 9.ročníku, který již má svůj termín a to konkrétně 18.-20.3.2021, opět v Dřítči.

Věříme, že vše již proběhne podle známého scénáře

Ing. Adam Jelínek – člen organizačního výboru Sympozia sportovní medicíny

 

Media: Zajímavý článek o kongresu vyšel na stránkách Českého olympijského výboru